Vera Institute of Justice je u sklopu svog programa nazvanog Safety and Justice Challenge objavio izvješće kojim se pokazalo da je broj žena u lokalnim zatvorima u SAD-u porastao za skoro 14 puta od 1970. što je mnogo veći porast nego kod muškaraca, no unatoč tome manji broj ih ostaje odslužiti kaznu.
Preciznije rečeno, u 3.200 općinskih i županijskih nacionalnih zatvora, radi počinjenih prekršaja, čekanja suđenja ili izricanja kazni broj žena se s 8.000 u 1970. popeo na 110.000 u 2014.
Sveukupni broj osoba u zatvoru je 1970. iznosio 157.000, a 2014. godine 745.000. Kada se taj podatak pretvori u postotke, žene su naspram muškaraca u udjelu porasle s 5% na skoro 15%.
Zanimljivo je da se upravo najveći porast događa u manjim saveznim državama, onima s populacijom nižom od 250.000. Prema izvještaju, u njima je broj zatvorenih žena s 1.700 skočio na 51.000.
Iako je na razini cijele države stopa kriminala u padu, u ruralnim područjima to i dalje nije tako. Dok je 2000. godine na 100.000 privedenih bilo 79 žena, 2014. je taj broj porastao na 140 žena. U najvećim državama je pak zabilježen pad te je na njih 100.000 privedenih broj žena pao sa 76 na 71.
Nekoć je žena u zatvoru bila rijetkost te 1970. godine skoro tri četvrtine zatvora nisu imale niti jednu žensku osobu na služenju kazne.
Odlučimo li potražiti koji su gradovi s najvećom stopom pritvorenih žena, podaci će nam pokazati da su to Nevada u Kaliforniji, Floyd u Georgiji i St. Charles Parish u Louisiani. Riječ je o gradovima gdje je većina žena siromašna, Afroameričkog ili Latino podrijetla te mnoge imaju problema s alkoholom i drogama. K tome ih i oko 80% ima djecu. Većina kaznenih djela koje one počine spadaju u lakšu kategoriju. Obično je riječ o posjedovanju manje količine droga ili o sitnim krađama, ali većina ih je u zatvoru jer su prekršile neko određenje na uvjetnoj kazni , npr. pale su na testu droge ili se samo nisu pojavile na dogovorenom suđenju dok neke nisu mogle platiti jamčevinu ili troškove suđenja.
S druge stane, u posljednja dva desetljeća u Americi je znatno porastao broj sitnijih prekršaja te je policija na njih više usredotočena. Zatvori time postaju sve puniji, ali privode se manje nasilne, a više marginalizirane i ugrožene osobe. Upravo su iz tih razloga u tome broju u zatvorima prisutne žene. Naime, dok ih je 1960. bilo uhapšeno 11%, prije dvije godine one su činile 26% pritvorenih osoba, najčešće radi prekršaja vezanih uz droge.
Navedeni problemi samo su posljedica teške socijalne i sigurnosne situacije u SAD-u te dok se ljudima ne omoguće prilike za rad, obrazovanje ili samo pravovaljano pružanje pomoći i podrške, situacija će biti teško rješiva.
Cijelo izvješće moguće je pročitati na službenim stranicama projekta. The New York Times…
Super je tekst
Hvala!